" نگویید زمان کافی ندارید. شما دقیقاً همان مقدار زمان در روز را دارید که به هلن کلر،
پاستور، میکل آنژ، مادر ترزا، لئوناردو داوینچی، توماس جفرسون و آلبرت انیشتین
داده شده بود. "

این نقل قول از هارولدجکسون براون جونیور (Harold Jackson Brown Jr. ) یک یادآوری به کارآفرینان مشغولی است که آنها نیز همان مقدار از زمان را مانند افراد دیگر دارند. این فقط در مورد یافتن راه های جدیدی است که زمان خودشان را تا جایی که ممکن است کارآمد و موثر صرف کنند.

به ظاهر این حرف ها بسیار ساده است اما در واقع، زندگی به طور مدوام انسان را به چالش می کشد. یاد بگیرید که چگونه در زمان کمتر کارهای بیشتری انجام دهید، ما مستقیما به سمت کارشناسان رفتیم- کارآفرینان را فالو کردیم- و راهنمایی و ترفندهایی که آنها طی سال ها آزمون و خطا کسب کرده بودند و به آن توصیه کرده بودند را آشکار کردیم.

١.برای گام بعدی لیست To-Do ایجاد کنید

لیست های To-Do یک چیز مطلوب و بی رخنه هستند، با این حال اغلب آنها فقط لیست های طولانی از کارهای مبهم وطولانی و در نتیجه ی بی تمرکزی هستند. نیاز است که شما یک قدم جلوتر بروید. صبح روز دوشنبه ( برای ما شنبه ) برای زمان خود برنامه ریزی کنید و مجموعه ای ازاهداف کلی خود را برای هفته تنظیم کنید. هنگامی که شما این اهداف را دارید، یک استراتژی حل مسئله موثر به کار گیرد (work backwards). برای رسیدن به هدف خود به چه کارهای کوچکتری نیاز است که دست یابید؟ به چه مدت زمانی نیاز دارید که کار فردی خود را به موقع به انجام برسانید؟ با این پاسخ ها، شما در یک موقعیت مستحکم تری قرار خواهید گرفت تا کارها و وظایف خود را اولویت بندی کنید و فرصت های خود را برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی در بلوک هایی از زمان به صورت واقع بینانه درهر روز به شما این اجازه را خواهد داد که کارهای ارزشمند خود را در استاندارد بالاتری تکمیل کنید. اولویت بندی به این شیوه هم چنین تعویق را کاهش خواهد داد. هنگامی که شما یک برنامه زمانی دارید، شما نخواهید توانست به مدت طولانی از زمان خود استفاده کنید تا لیست to-doخود را برای ساده ترین کار به نشان رسیدگی و مقابله اسکن کنید چون که این تصمیم گیری ها در حال حاضر برای شما ساخته شده اند.

٢.صبح ها ورزش کنید

از روز و یا حداقل صبح خود استفاده بهینه کنید. به عنوان یک کارآفرین، شما تمایل خواهید داشت که ساعات طولانی کار کنید وزمان زیادی را جلوی صفحه ی نمایش کامپیوتر یا تلفن همراه سپری کنید. این نا سالم و نا خوشی آور است، بنابراین مطمئن شوید که شما زمانی را برای ورزش خواهید گذاشت.

کارهای صبح-اول وقت خود را طوری اولویت بندی کنید که مثل اینکه کنفرانس تلفنی و یا جلسه دارید. ورزش اولین چیزی است که کمک خواهد کرد تا سطح انرژی خود رادر طول روز بالا نگه دارید، هوشیاری ذهن خود را حفظ کنید و زمانی که شما در نهایت کامپیوتر خود را خاموش می کنید یک خواب بهتری داشته باشید.

٣.کارهای خود را به صورت تکنولوژی انجام دهید

تکنولوژی زمانی که به بهره وری می رسد هم بلا است هم برکت و رحمت. حتی اگر بکلی از طریق تعدادی ابزار " صرفه جویی زمان " در بازار این کار را جستجو کنیم می تواند روزها یا حتی هفته ها طول بکشد.بنابراین، از طریق صحبت کردن باکارآفرینان و آموختن ابزاری که آنها به وسیله ی آن کار خود را اداره می کنند من اینlegwork  را برای شما انجام داده ام. در زیرسه برنامه صرفه جویی در زمان توسط شخص کارآفرینان توصیه شده که عبارتند از:

Wunderlist:بهترین برنامه ‘to-do list’ که وجود دارد. هم چنین به شما اجازه می دهد که کار و ترقی خودتان را اداره کنید، این برنامه جدید به شما اجازه می دهد که لیست to-do خود را با همکاران به اشتراک بگذارید و کارها را به صورت اختصاصی انجام دهید. این بدین معناست که شما می توانید با تیم خود به صورت یکپارچه همکاری کنید و مطمئن شوید که آنها به طور مداوم رو به کامیابی هستند. هم چنین این مسئله نیاز به گزارش کردن ترقی مداوم را حل کرده است.

Doodle: از اینکه با ایمیل بازی پینگ پنگ می کنید تا در دفتر روزانه خود یک قرار ملاقات با شریکان یا مشتریان کسب کنید، خسته شده اید؟ این برنامه این کار را برای شما ساده کرده است، به شما این امکان را می دهد تا برنامه را تنها با یک ایمیل نهایی کنید (این برنامه ما است!). برنامه آنلاین با تاریخ های نهانی ایجاد کنید،آن را بههمکاران و یا مشتریانخود ارسال کنید واجازه دهیدآنها به زمانی رای دهند کهبرای آنها مناسب است. موقعی که هر کدام در این برنامه شرکت کرده باشند، برنامه بهترین زمان را برای هر کس تعبیه می کند و به شما اطلاع می دهد. انجام شده است(Done).

Focus@Will:این برنامه نابغه است.و خود رابه عنوان یک" علم اعصابی که متکی بر سرویس اشتراک موسیقی است و به شما کمک می کند تا محدوده ی توجه خود را تا ۴٠٠% افزایش دهید" توصیف می کند. و آن موثر است. به عبارت ساده، این برنامه یک لیست پخش (playlist) خاصی را برای شما ایجاد کرده است تا هر موقع که نیاز دارید حواس و سطح تمرکز خود را افزایش دهید، از تمام مزایای یک لیست پخش  Spotify استفاده کنید.

۴.بگویید نه

اگر شما قصد دارید که یک چیز جدیدی را در روال بهره وری خود معرفی کنید، یاد بگیرید که بگویید "نه".

کارآفرینان تمایل دارند بیشتر در رقابت باقی بمانند تا اینکه تلاش کنند کاری را بیش از حد توانشان انجام دهند.نتیجه آن اغلب خستگی و عملکرد ضعیف نیروی کار است. در صورتی که سخت است که  نه بگویید، واقعیت ساده این است که اگر برای هر چیزی که سر راه شما قرار می گیرد هیاهو و اضطراب کنید شما هرگز نمی توانید یک تولیدکننده واقعی باشید.

به یاد داشته باشید، بهره وری و سودمندی این نیست که شما در حال حاضر چه مقدار کار انجام می دهید، بهره وری این است که در واقع شما چه مقدار کار انجام داده اید.

شیوه های بهره وری بالا از کتاب بهره وری نوشته شده بود:٣٠بحث حرفه ای درباره ی مدیریت زمان یک کتاب ٢٠٠ صفحه ای پر از داستان های شخصی و راهنمایی های مفید ازکارشناسانبهره وری است که به خواننده کمک می کند تا از زمان خودشان موثرتر بهره گیرند.